Gekon w domu – hodowla, pielęgnacja i ciekawostki na temat gekona jako zwierzęcia domowego

Gekon w domu – jak zaopiekować się tym egzotycznym zwierzęciem?
Gekon to ciekawe, choć dość nietypowe zwierzątko, które coraz częściej wymieniane jest jako alternatywa dla kotów i psów. Jednakże, przed zdecydowaniem się na posiadanie gekona, warto wiedzieć, czego można się spodziewać. Przyda się bowiem wiedza na temat jego żywienia i codziennej pielęgnacji.

 1. Hodowla gekona – jak przygotować mu odpowiedni dom?
  Przede wszystkim należy pomyśleć o odpowiednim terrarium, a w nim m. in. podłożu, źródle ciepła i odpowiedniej wilgotności. Gekon to bowiem zwierzę, które pochodzi z klimatu tropikalnego i wymaga odpowiednich warunków, by czuć się dobrze w domu.

 2. Pielęgnacja gekona – co zrobić, aby nasz podopieczny miał zdrową skórę i odpowiednią dietę?
  Gekon musi posiadać odpowiednią dietę, przede wszystkim bogatą w białka i witaminy. Wysoka zawartość wapnia jest również niezbędna dla tworzenia mocnych kości. Poza tym, należy regularnie pielęgnować jego skórę, zwłaszcza w okolicach ogona. Warto też zapewnić naszemu gekonowi odpowiednie schronienie mające na celu stworzenie mu poczucia bezpieczeństwa.

 3. Ciekawostki o gekonach – co warto wiedzieć na temat ich zachowań?
  Gekon to bardzo ciekawe zwierzę i posiada wiele charakterystycznych cech. M. in. bardzo dobrze radzi sobie z uciekaniem przed drapieżnikami, ale jednocześnie potrafi zaskoczyć swojego właściciela swoim zachowaniem. Na przykład, gekon to jedno z niewielu zwierząt, które posiadają zwyczaj zwany autotomią – umiejętność oderwania ogona na wypadek niebezpieczeństwa, co pozwala mu uciec.

 4. Jakie są plusy i minusy posiadania gekona w domu?
  Gekon to ciekawa opcja dla osób, które nie posiadają dużego terenu lub czasu na zajmowanie się dużym zwierzęciem. Ograniczenia, to m.in. fakt, że gekon nie będzie w stanie nauczyć się żadnych sztuczek tak jak psy czy koty, nie będzie w stanie zaproponować towarzystwa na dłuższe spacery po parku, a przede wszystkim w przypadku zdecydowania się na gekona niezbędne jest odpowiednie przestrzeganie zasad jego pielęgnacji i życia.

 5. Gdzie szukać pomocy w przypadku kłopotów z gekonem?
  Warto wiedzieć, że w przypadku pojawienia się problemów z gekonem, można skorzystać z licznych źródeł internetowych, w tym forów poświęconych hodowli zwierząt. Warto też regularnie konsultować się ze specjalistą, znanym w środowisku geckomologów. Najważniejsze to nie udawać, że nic nie ma, bo problemy będą narastać i uniemożliwią prawidłowe funkcjonowanie gekona, a przecież o to nam chodzi, żeby nasze zwierzę czuło się u nas dobrze.

Pamiętajmy, że gekon to wymagający zwierzak, ale jednocześnie bardzo ciekawy i miły w hodowli. Z odpowiednią opieką i wiedzą, z którą właściciel będzie się w stanie zaopatrzyć, gekon na pewno zachować swoją radosną naturę i przyniesie wiele radości do naszych domów.

Author: rezydencjaorlowicza.pl