Remont podłogi drewnianej: Renowacja parkietu i desek

Renowacja parkietu i desek drewnianych: jak wykonać remont najpopularniejszych podłóg?

Parkiety i deski to najbardziej prestiżowe i jednocześnie dziś najchętniej wybierane podłogi w domach i mieszkaniach. To materiał, który łączy w sobie trwałość i estetykę, a przy tym niezwykle ciepły w dotyku. Drewno jest też świetnym izolatorem termicznym. Jednak po kilku latach użytkowania, parkiety i deski wymagają renowacji. Jakie są zasady renowacji parkietu i desek drewnianych?

 1. Czyszczenie powierzchni drewnianej

Przygotowanie podłogi pod renowację to kluczowy etap. W tym celu należy dokładnie oczyścić powierzchnię drewna z wszelkich zabrudzeń, m.in. z farb, lakierów, klejów, tłustych plam, itp.
Potrzebne będą między innymi:

 • szlifierka o różnych ziarnistościach papieru ściernego,
 • woda destylowana,
 • specjalne środki odtłuszczające,
 • specjalne pasty do usuwania farb i lakierów.
 1. Szlifowanie parkietu i desek

Następnie przed przystąpieniem do szlifowania stelaża i deskowanie należy utworzyć spójną powierzchnię (np. przy użyciu drewnianych listew), a następnie usunąć ślady po szlifierce (w tym rysy i dziury). W ramach prac szlifierskich najlepiej wykonać kilka cykli szlifowania – od zgrubnego papieru aż do drobnego.

 1. Wypełnianie ubytków

W tym czasie można to co zostawiło ubytek zbliżyć się do stanu właściwego szpachlą, tzw. papkować lub użyć tabletu samopoziomującego.

 1. Lakiery i farby do parkietu i desek

Po szlifowaniu powierzchnia podłogi drewnianej powinna być nieskazitelnie czysta i sucha, aby przy dobrych warunkach atmosferycznych przystąpić do nakładania lakierów. Można wybrać:

 • lakier bezbarwny (matowy, półmatowy, półościenny)
 • lakier kolorowy, który wyróżnia się nasyceniem i nieprzezroczystością.
  Na końcu można zabezpieczyć powierzchnię kładąc na nią warstwę wosku.
 1. Polecane kosmetyki do pielęgnacji parkietu i desek drewnianych

Aby drewniana powierzchnia podłogi wyglądała jak nowa przez jak najdłuższy czas warto stosować preparaty do pielęgnacji drewna – . Przykłady:

 • olejek do parkiety i lakierowanych podłóg
 • mleczka do drewna lakierowanego
 • preparaty do odtłuszczania i czyszczenia drewna.

Wykonanie remontu parkietu i desek drewnianych to proces wymagający cierpliwości i wprawy, jednak zaangażowanie w taki remont z pewnością przyniesie satysfakcję i zadowolenie z efektów ostatecznych.

Author: rezydencjaorlowicza.pl