Jak wykonać remont schodów betonowych: Praktyczne wskazówki

Remont schodów betonowych: Praktyczne wskazówki

Schody betonowe to element występujący w niemal każdym budynku wielorodzinnym, a także w wielu domach jednorodzinnych. Jak każda konstrukcja schody betonowe ulegają z czasem zużyciu. W takiej sytuacji zwykle konieczne jest ich odświeżenie. W tym artykule podpowiadamy, jak wykonać remont schodów betonowych krok po kroku, dostarczając praktycznych wskazówek.

 1. Przygotowanie schodów do remontu

Wejście w etap remontu schodów to oznaka, że konstrukcji tej należy poświęcić dużo czasu i uwagi. Dlatego, proces przygotowania do remontu jest niezwykle ważny.

 • Usunięcie luźnych elementów: Pierwszym krokiem jest usunięcie wszelkich luźnych części schodów. Należy usunąć wszelkie ziarna, kamienie czy resztki piasku znajdujące się na schodach.

 • Oczyszczenie obiektu z kurzu i brudu: Do czyszczenia schodów najlepiej używać papieru ściernego, szczotek o różnej twardości, a także sprzętu umożliwiającego odkurzenie całego obiektu. Szczególną uwagę należy zwrócić na szczeliny, które są trudne do odkurzenia.

 • Wybór farby lub impregnatu: W zależności od rodzaju schodów, podejmujemy decyzję o rodzaju farby lub impregnatu, którego użyjemy. Farby poliuretanowe, akrylowe lub epoksydowe w zależności od rodzaju i intensywności użytkowania zapewnią długotrwałą ochronę przed zabrudzeniem i uszkodzeniami.

 1. Usunięcie farby ze starych schodów betonowych

Jeśli schody betonowe pokryte są starymi, zniszczonymi lub nieodpowiednim rodzajem farby, najlepiej je oczyścić z niej i na nowo pomalować. Istnieją trzy etapy usuwania farby z betonowych schodów:

 • mechaniczne: polega na zetrzecie farby za pomocą szlifierki kątowej lub żelazka, co jest skuteczne, ale jest skomplikowanym i kosztownym rozwiązaniem.

 • chemia: polega na nałożeniu preparatu chemicznego, który rozpoczyna reakcję chemiczną w celu usunięcia farby. Przyjmij ostrożność i stosuj zgodnie z instrukcjami producenta!

 • parowanie: to metoda dla bardziej miękki schodów, polegająca na zamontowaniu nagrzewnic do rdzenia betonu, co powoduje, że farba pęka i pełznie.

 1. Odnawianie uszkodzonych elementów betonowych

Jeśli podczas przygotowania zauważyliśmy ubytki lub spękania w betonowych schodach, musimy odnawiać ich powierzchnię, aby uniknąć dalszych uszkodzeń.

 • Reparowanie ubytków: Najprostszym sposobem jest użycie specjalnego cementu reparaturnego, który pozwala na wypełnienie ubytków. Produkt należy nakładać w kilku warstwach.

 • Uzupełnianie spękań: Proces uzupełniania spękań jest prosty: należy należy wprowadzić specjalny klej do spękań, po upływie czasu przycinamy nadmiar materiału i pozostawiamy, by klej dobrze wyschnął.

 1. Malowanie lub impregnowanie schodów

Malowanie lub impregnowanie betonowych schodów to proces, który uchroni je przed uszkodzeniem oraz przed wpływem warunków atmosferycznych.

 • Impregnacja schodów: Impregnacja schodów wydłuża żywotność schodów przede wszystkim na parę lat. Powierzchnia impregnowana jest bardziej odporna na wilgoć, co wpływa na twardość i sztywność betonowej konstrukcji.

 • Malowanie schodów: Malowanie schodów betonowych to kolejny sposób na ochronę konstrukcji. Odpowiedni rodzaj farby wydłuża okres użytkowania schodów, nadając im nowy wygląd oraz ochronę przed filmami i zabrudzeniami.

 1. Ostateczne wykończenie schodów

Po malowaniu schodów należy wykończyć jego krawędzie, aby schody były funkcjonalne i szczególnie estetyczne.

 • Montaż poręczy: Poręcze to bardzo ważny element, który dodaje schodom nie tylko estetykę, ale również zapewnia bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

 • Zastosowanie podestu: Podest jest również ważnym elementem wykończenia schodów. Pozwala on na zakończenie konstrukcji schodów, a jednocześnie pozwala na łatwe poruszanie się na zmianę kierunków.

Podsumowując, remont betonowych schodów jest procesem, który może pozwolić na przedłużenie życia użytkowego tego elementu, a także zmienić jego wygląd. Dając schodom może być dobrze przygotować do remontu, praktycznie stosując metody umożliwiające naprawę ubytków, oczyszczanie, malowanie i impregnację, a także wykończenie poręczy i podestu.

Author: rezydencjaorlowicza.pl