Remont okien: Jak odświeżyć i zabezpieczyć stolarkę

Remont okien: Jak odświeżyć i zabezpieczyć stolarkę

Odświeżenie i zabezpieczenie okien to ważny elemet dbania o nasze mieszkanie. W tym artykule przedstawiamy kilka prostych kroków, dzięki którym nasza stolarka będzie prezentować się jak nowa, a my będziemy mieć pewność, że powierzchnia okien jest odpowiedni zabezpieczona przed wpływem różnych czynników zewnętrznych.

  1. Wybór farby i materiałów

Najważniejszym krokiem w odnawianiu okien jest wybór właściwej farby i dodatków potrzebnych do przeprowadzenia remontu. Wszystko zależy od naszego gustu, ale również od specyfiki pomieszczenia i warunków jakie panują wokół. Do wyboru mamy farby akrylowe, lateksowe, olejne oraz emulsyjne – każda wybierana jest w zależności od naszych oczekiwań. Ważne aby wybrać farbę o wysokiej jakości, która będzie odporna na wpływ czasu. Przy wyborze ważną rolę odgrywają także wałki, pędzle oraz papier ścierny.

  1. Przygotowanie powierzchni

Przed przystąpieniem do malowania okien, musimy przygotować powierzchnię. W tym celu należy w pierwszej kolejności oczyścić okna z wszelkich zabrudzeń oraz starego lakieru. Do tego celu można użyć papieru ściernego lub specjalnych preparatów do usuwania farby. Ważne aby na pewno oczyścić powierzchnię, ponieważ nowa farba nie będzie trzymała się zanieczyszczonej powierzchni.

  1. Malowanie i zabezpieczanie

Najważniejszym krokiem przy malowaniu jest nakładanie farby. Ważne aby robić to równomiernie, bez zbytniego naśladztwa, co pozwoli uzyskać równomierną powierzchnię. Ważne aby również przestrzegać zasady, by malowanie odbywało się we właściwych warunkach temperaturowych. Po naniesieniu kilku warstw farby i wyczyszczenia szczelin można przystąpić do zabezpieczenia okien specjalnym preparatem, który będzie chronił powierzchnię przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.

  1. Aby uniknąć zbędnych napraw – dbaj o okna

Przeprowadzając cykliczne przeglądy, sprawdzamy stan okien, a także poziom zużycia między innymi uszczelek, które są ważnym elementem, zapewniającym szczelność. W przypadku jakichkolwiek napraw – lepiej szybko zareagować i wykonać naprawy, zanim stolarka zupełnie ulegnie uszkodzeniu.

  1. Podsumowanie

Odświeżenie okien nie jest trudne, ale wymaga trochę pracy. Wystarczy dobrze się do niej przygotować i wybrać odpowiednie farby i preparaty. W porównaniu z kosztami wymiany okien odnowienie okien nie jest niczym zaporowym. Ważne aby jednak pamiętać, że zadbana stolarka cieszy oko, ale również jest elementem zapewniającym bezpieczeństwo wiele lat.

Author: rezydencjaorlowicza.pl